dziecko, stomatologia

Dlaczego warto dbać o mleczaki u dziecka?

Większość rodziców uważa, że nie ma sensu dbania i uważania na mleczne zęby dziecka, jako że i tak wypadną. BŁĄD! Faktycznie, zęby mleczne prędzej czy później wypadną, ale zanim to nastąpi to warto o nie zadbać. Będzie to miało ogromny wpływ na późniejsze zęby stałe i prawidłowy zgryz, gdyż w miejsce chorych zębów wcale nie wyrosną żeby zdrowe.

Dlaczego trzeba dbać o zęby mleczne?

Próchnicę powodują bakterie próchnicowe. Zęby mleczne są słabo zmineralizowane i utwardzone, co powoduje, że w dużo większym stopniu są narażone na próchnicę. Jeśli więc bakterie próchnicowe pojawią się w buzi dziecka, to bez problemu przeniosą się później na zęby stałe, prowadząc do ich szybkiego psucia.
Jeśli jednak dojdzie do potrzeby usunięcia części zębów mlecznych, może się okazać że zarówno żuchwa jak i szczęka nie rozwiną się odpowiednio. Spowoduje to, że zęba będą rosnąć jeden nad drugim z powodu braku dostatecznej ilości miejsca. Utrudni to również żucie, co niekorzystnie przełoży się na rozwój kości i mięśni twarzy. W skrajnych przypadkach można liczyć się z tym, że wystąpi deformacja twarzy.

Jeśli dziecko będzie uczyć się wymowy, mając braki w uzębieniu, to po wyrośnięciu nowych stałych zębów, będzie mu ciężko porzucić stare nawyki. Może się okazać, że dziecko będzie mówić niewyraźnie lub seplenić i konieczna będzie pomoc logopedy.

Dbanie o zdrowe zęby dziecka jest niezwykle ważne. Należy więc pilnować by dziecko regularnie myło zęby, prowadzić go na wizyty u stomatologa i ograniczać spożywanie pokarmów bogatych w cukry, zwłaszcza przed snem.

Dodaj komentarz