dziewiątki, zęby

„Dziewiątki” – czy te zęby naprawdę istnieją?

Człowiek o wzorowym uzębieniu powinien posiadać w jamie ustnej 32 zęby. Niemniej jednak – jak zasugerowano już w tytule – zdarzają się odstępstwa od tej reguły. Jak to możliwe? Jak rozpoznać problem? Jak można mu zaradzić?

Rzeczywiście, zdarza się, że ludziom wyrastają tak zwane ‚dziewiątki’, a nawet ‚dziesiątki’. Jest to bardzo rzadka sytuacja. Nawet ‚ósemki’ są zębami szczątkowymi – nie każdy je ma i dodatkowo często wymagają usunięcia. Podczas gdy ‚ósemki’ nazywane są zębami mądrości, na ‚dziewiątki’ przekornie mówi się, że są zębami głupoty.
Sam fakt posiadania dziewiątego zęba nie jest oczywiście niczym złym. Niestety, jego pojawienie się z reguły jest powiązane z bardzo nieprzyjemnymi objawami. Oto kilka z nich:

  • bóle głowy
  • bóle żuchwy
  • problemy ze zgryzem
  • szczękościsk
  • puchnięcie dziąseł
  • stany zapalne w jamie ustnej
  • gorączka

Jak zatem widać, na wyrastanie ‚dziewiątki’ może wskazywać wiele niejednoznacznych objawów. Może okazać się, że ktoś będzie walczył z wysoką gorączką w przekonaniu, że ma grypę, podczas gdy okaże się, że problem leży głęboko w jamie ustnej.

Z reguły, dziewiątego zęba trzeba się pozbyć, co wiąże się rzecz jasna z wizytą u stomatologa. Często dodatkowe zęby dają o sobie znać na długo zanim wyjdą na powierzchnię, dlatego też w ich zdiagnozowaniu niemal zawsze potrzebne jest prześwietlenie.

Jeśli jednak ‚dziewiątka’ wyrosła prawidłowo, nie sprawiając przy tym żadnych problemów, dentysta może zdecydować o pozostawieniu jej na swoim miejscu. Pamiętaj jednak, by w takiej sytuacji dokonywać regularnych kontroli u stomatologa.
To bardzo ważne, aby dbać o stan naszej jamy ustnej. Posiadanie zdrowych zębów oznacza nie tylko ładny uśmiech – chroni to także przed wieloma schorzeniami, których leczenie jest długie oraz kosztowne.

Dodaj komentarz