dentysta, stomatolog

Historia szczoteczki do zębów

Według archeologów już w czasach starożytnych szczególną wagę zwracano na wygląd oraz utrzymywanie higieny osobistej. Wtedy do czyszczenia jamy ustnej  zębów używano wykałaczek stworzonych z rybich ości lub gałązek drzew oraz specjalnych proszków. Jednak pierwsza szczoteczka do zębów, nieco przypominająca te dzisiejsze, powstała znacznie później.

Uważa się, że pierwsza szczoteczka do zębów powstała w Chinach w trakcie panowania dynastii Tang, około roku 1498. Uchwyt ówczesnych szczoteczek był najczęściej wykonywany z bambusa lub kości, a włosie pochodziło od świń syberyjskich, których futro było dość grube, sprężyste i jednocześnie elastyczne. Rzadziej górną partię szczoteczki robiono z włosia końskiego.

W Europie szczoteczki do zębów stały się popularne dopiero w XVII wieku. Aż do XX wieku importowano je z Chin. Pierwsza masowa produkcja i sprzedaż została zainicjowana przez Brytyjczyka Williama Addisa w 1780 roku. Produkowane wtedy szczoteczki były wykonane z rękojeści z kości bydlęcej, do której malutkimi drucikami były przyczepione naturalne włosie świńskie lub końskie. 20 lat później owe szczoteczki weszły już do powszechnego użytku niemal w całej Europie i Japonii. Stworzone przez Addisa przedsiębiorstwo po dziś dzień zajmuje się ich sprzedażą, a ich towary można znaleźć w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Japonii oraz we Francji.

W roku 1885 w USA ruszyła sprzedaż profilaktycznych szczoteczek do zębów, które posiadały trzy rzędy włosia osadzone w profilowanej główce. Jednak Amerykanie zaczęli bardzo późno dbać o higienę jamy ustnej. Dopiero w czasie II wojny światowej żołnierze przywieźli do ich kraju nawyk szczotkowania zębów.

W roku 1900 wynaleziono włókno syntetyczne, które wydaje się być idealny rozwiązaniem na wykończenie główki.  24.02.1938 roku do sprzedaży trafiła pierwsza szczoteczka z włóknem nylonowym, stworzona przez firmę DuPont.

W 2003 roku szczoteczka do zębów została uznana za najważniejszy wynalazek w historii ludzkości. Obecnie, wraz z postępem technicznym i w dobie wyścigów koncernów farmaceutycznych, na rynku dostępne są różnorodne szczoteczki, o szerokim wachlarzu kolorów i form. Zadaniem współczesnych szczoteczek jest nie tylko czyszczenie zębów, ale również masowanie dziąseł i mycie języka. Powinniśmy się cieszyć, że mamy do wyboru znacznie lepsze produkty niż drewniany patyk lub kość ze szczeciną dzika i dbać o zdrowie naszych zębów jak najczęściej.

Dodaj komentarz