rodzaje aparatów ortodontycnzych

Jaki aparat ortodontyczny wybrać?

Aparaty ortodontyczne zajmują się korygowaniem wad zgryzu. Zastosowanie odpowiedniego aparatu pozwoli nawet na uzyskanie efektu „hollywoodzkiego uśmiechu”. Jednak współczesna ortodoncja oferuje kilka rodzajów aparatów – na które z nich należy się zdecydować?

Same aparaty ortodontyczne dzielimy na dwa typy:

  • ruchome
  • stałe

Aparatami ruchomymi leczone są najmłodsze dzieci. Nazywane są też aparatami czynnościowymi, których zadaniem jest pobudzenie wzrostu części twarzowej czaszki w dobrym kierunku.
Aparaty stałe są zakładane przez lekarza i tylko przez niego zdejmowane. Stosuje się je przy uzębieniu stałym. Aparat posiada części przyczepiane do zębów specjalnym klejem. Wyróżnia się kilka rodzajów aparatów stałych:

  • Lingwalne – zwane aparatami językowy, to praktycznie niewidoczny sposób na wyrównanie zębów. Rozwiązanie dla pacjentów wymagających dużej estetyki. Można nim wyleczyć większość wad ortodontycznych.
  • Bezligaturowe – najnowsza technologia aparatów ortodontycznych. Polega na zamykaniu łuku w szczelinie zamka za pomocą klapki zamiast przywiązywać go gumką. Dzięki temu łuk przesuwa się swobodnie, co znacząco poprawia komfort noszenia aparatu. Zmniejsza się także wymagany czas noszenia aparatu, liczba potrzebnych wizyt kontrolnych, a także dużo prościej o higienę takiego aparatu.
  • Estetyczne – mają wiele odcieni. Mogą być idealnie dopasowane do koloru zęba. Minusem jest tylko możliwość barwienia się gumek, ale unikając barwiących potraw, aparat cały będzie wyglądał ładnie
    Metalowe – mogą być w kolorze srebrnym, złotym albo powlekane emalią w kolorze zęba. Łuk po włożeniu w slot zamka przywiązywany jest kolorowymi gumkami lub w kolorze zamka.

Na wybór apartu ortodontycznego ma wpływ wada zgryzu, nasze potrzeby i wymagania estetyczne, ale przede wszystkim fundusze, jakie chcemy przeznaczyć na leczenie ortodontyczne.

Dodaj komentarz