uzębienie a choroby serca

Stan zdrowia zębów a serce

Stan zdrowia zębów a serce Nieleczona próchnica oraz schorzenia dziąseł nieuchronnie prowadzą do utraty zębów. To jednak nie jedyny problem z jakim mogą się zmagać wszyscy unikający wizyt u stomatologa. Chorobotwórcze bakterie dostając się do krwiobiegu mogą zrujnować zdrowie – bóle zatok, cukrzyca, choroby nerek, czy wreszcie poważne schorzenia serca – z takimi problemami muszą liczyć się ci, którzy nie wyleczą w porę chorób przyzębia.

Przyzębie stanowią tkanki, które otaczają ząb i stykają się z nim. To właśnie tam dochodzi do namnażania najbardziej szkodliwych dla nas mikroorganizmów. Bakterie z jamy ustnej mogą przyczynić się do zapalenia wsierdzia, uszkodzenia zastawek serca oraz przyczyniają się do rozwoju jego choroby niedokrwiennej. Jeśli planujemy poważne zabiegi szpitalne przedtem koniecznie odwiedźmy dentystę – wszelkie stany zapalne obecne w jamie ustnej mogą bowiem doprowadzić do tragedii.

Sterylne, szpitalne warunki na nic się zdadzą, jeśli osłabiony operacją organizm atakowany będzie od wewnątrz przez szczególnie zjadliwe i niebezpieczne bakterie beztlenowe zamieszkujące chore kieszonki przy zębach. Szkodliwe mikroorganizmy zamieszkujące jamę ustną  zwiększają ryzyko zawału – u niemal wszystkich pacjentów trafiających na oddziały kardiologiczne stwierdza się nieleczone choroby przyzębia. Obecny w jamie ustnej stan zapalny w znaczny sposób zwiększa ryzyko oderwania się blaszki miażdżycowej, która zatykając naczynie wieńcowe powoduje zawał serca – bakterie dostające się do krwiobiegu zawierają bowiem białka, które sprzyjają krzepnięciu krwi i powstawaniu zatorów.

Leczenie chorób przyzębia jest wyjątkowo istotnym elementem w walce z chorobami układu krążenia. Odwiedzajmy regularnie gabinet stomatologa – nie wtedy, gdy ból zęba staje się już nie do zniesienia lub nasze dziąsła zaczynają obficie krwawić przy każdej próbie szczotkowania. W przypadku jamy ustnej postępujmy zgodnie z zasadą – lepiej zapobiegać niż leczyć.

Dodaj komentarz