złamany ząb

Ukruszony ząb? Pędź do stomatologa!

Ukruszony ząb? Pędź do stomatologa. Do ukruszenia zęba dochodzi najczęściej, gdy do czynienia mamy ze sporym, nieleczonym ubytkiem próchnicowym, powodującym odpadnięcie jego części.

Zdarzają się również ukruszenia powstałe na skutek uszkodzeń mechanicznych, do których dochodzi podczas jedzenia lub wypadku komunikacyjnego. Niekorygowane wady zgryzu także nie pozostają bez wpływu na stan naszego uzębienia – ciągłe zaciskanie zębów nieuchronnie prowadzi do ich ścierania, osłabienia i kruszenia.

Obojętnie z jakiej przyczyny doszło do naruszenia struktury zęba, nie powinniśmy zwlekać z wizytą w gabinecie stomatologa. Szybka rekonstrukcja zęba jest niezbędna, gdy ząb pozostaje żywy, a odsłonięta miazga narażona jest na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych – z łatwością przenikają do niej bakterie, a wysokie lub niskie temperatury spożywanych posiłków wywoływać zaczną trudny do zniesienia ból. Warto pamiętać, że ukruszony ząb staje się słabszy od pozostałych i z łatwością może kruszyć się dalej, jednocześnie podrażniając ostrymi krawędziami wnętrze jamy ustnej. Leczenie uszkodzonego zęba nie powinno być kosztowne, jeśli poddamy się mu w miarę szybko.

Na czym polega?

Niewielkie ukruszenie zęba stomatolog niweluje najczęściej przez kosmetyczną korekcję jego kształtu. W przypadku nieco większego ubytku w obrębie szkliwa i zębiny, konieczne może być zastosowanie specjalistycznego kompozytu, korony bądź licówki. Jeśli do ukruszenia doszło także w obrębie miazgi, lekarz z pewnością zaproponuje leczenie kanałowe, po przeprowadzeniu którego, odpowiednio wypełni brakujące miejsce. Nie lekceważmy nawet najmniejszego pęknięcia dostrzeżonego na zębie – w niedługim czasie może ono bowiem doprowadzić do poważnych problemów z uzębieniem, a ponadto narazi nas na poniesienie znacznie wyższych kosztów związanych z przywróceniem pięknego uśmiechu.

Dodaj komentarz